Detské oddelenie nemocnice zatvorili, mesto zbiera podpisy pod petíciu


Detské oddelenie v Bánovciach nad Bebravou je od prvého decembra zatvorené. To kritizujú najmä rodičia, ktorí by odteraz mali s chorými deťmi za ošetrením cestovať do iných miest. Mesto už spustilo aj petíciu.

Zdroj: shutterstock.com

Bánovská nemocnica zatvorila svoje detské oddelenie na základe rozhodnutia vedenia nemocnice, a to prvého decembra.

Čo je dôvodom takéhoto rozhodnutia povedala pre Rádio Vlna hovorkyňa súkromnej nemocnice Martina Pavlíková:

„Dôvodom tohto rozhodnutia je nedostatočná obsadenosť oddelenia pacientami, a predovšetkým akútny nedostatok kvalifikovaných lekárov, s ktorým nemocnica bojuje takmer tri roky. Za posledné obdobie odišli štyri lekárky na materskú. Jediný atestovaný lekár odchádza do dôchodku. Táto situácia je, bohužiaľ, odrazom aktuálneho stavu v rámci celého Slovenska i strednej Európy s kritickým nedostatkom lekárov, špeciálne v oblasti pediatrie.“

Nemocnica doteraz nedostatok pediatrov zabezpečovala výpomocou lekárov z nemocníc v Partizánskom, Topoľčanoch, Trenčíne a v Bojniciach. Podobná, veľmi zlá situácia s personálnym stavom pediatrov je aj v týchto nemocniciach, takže s ich pomocou už nie je možné počítať:

„O kritickej situácii v nemocnici Bánovce boli priebežne informovaní aj zástupcovia mesta, ako aj krajský odborník pre pediatriu a Trenčiansky samosprávny kraj. Ten by mal rozhodnúť o tom, kto po vzájomnej dohode preberie starostlivosť o detských pacientov. Predpokladáme, že by to mali byť nemocnice v Topoľčanoch a Partizánskom.“

Vedenie mesta spustilo petíciu za obnovenie detskej ambulantnej pohotovosti v Bánovciach nad Bebravou. Primátorka mesta Rudolfa Novotná pre Rádio Vlna povedala:

„Chceme, aby organizátor ambulantnej pohotovostnej služby mohol poskytovať doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu, a to nielen v spádovom území, kde má pevný bod, ale aj v území, kde by bol tzv. doplnkový bod. A toto zatiaľ legislatíva neumožňuje.“

Mesto rokuje s vedením nemocnice, aj s krajským odborníkom pre pediatriu. Mesto poskytlo dvojizbový byt pre detských lekárov v centre mesta. Viacero mesiacov však nikto neprejavil záujem. Aké sú teda možnosti na zlepšenie pokrytia starostlivosti o detského pacienta v bánovskej nemocnici:

„Riešenia sú jedine v tom, že by sme našli detských lekárov, ktorí by sem prišli.“

Mesto petíciou upozorní ministerstvo zdravotníctva na neúnosnú situáciu v celom okrese. Ministerstvo uviedlo, že sa bude petíciou zaoberať, hneď ako mu ju mesto doručí. 

 sloven

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR