Jeseň je v plnom prúde


Vodičov môže prekvapiť sneh a ľad, preto by mali byť vopred pripravení.

Zdroj: shutterstock.com

V praxi to znamená, že prípravu svojho vozidla by nemali nechávať na poslednú chvíľu.

Pripravené auto na zimu môže zachrániť život nielen vám, ale aj vašim blízkym. V prvom rade by vodiči mali skontrolovať stav pneumatík, pretože ich životnosť je časovo obmedzená. A to najmä pri ceste do severnejších oblastí treba myslieť na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov.

Pre Rádio Vlna viac povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Bratislava Denisa Bárdyová:

„Ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič osobného motorového vozidla môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je vybavené na všetkých nápravách zimnými pneumatikami s príslušným označením,".

Aké povinnosti musia dodržiavať vodiči nákladných vozidiel v súvislosti s pneumatikami?

„Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav, a to konkrétne od 15. novembra až do 31. marca,".

Aké pokuty hrozia v tejto súvislosti? To upresňuje policajná hovorkyňa:

„Hrozí pokuta až do výšky 50€,".

Vodiči by nemali zabúdať ani na povinnosť, že sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť. Policajti odporúčajú počas zimného počasia jazdiť bezpečne a nepreceňovať svoje schopnosti. Sneh, ľad a námraza sa podpisujú pod mnoho „ťukancov" na vozidlách. Ide predovšetkým o škodové udalosti.

Asi bude vhodné mať v aute pripravené tlačivo "Správa o nehode".

Áno. Polícia vodičom odporúča, aby toto tlačivo bolo vyplnené už vopred. Stáva sa, že keď naozaj dôjde ku vzniku škodovej udalosti, človek je v strese alebo v šoku. Môže sa preto ľahko stať, že tlačivo nebude vyplnené presne, prípadne niektoré údaje vodič zabudne vyplniť.

 

ZDROJ: Rádio Vlna