Budeme na diaľniciach jazdiť 140-tkou?


Počas októbra sa na diaľnici testovala najvyššia dovolená rýchlosť 140 kilometrov za hodinu.

Zdroj: shutterstock.com

Bolo to na úseku D1 Poprad, východ - Beharovce. Pre Rádio Vlna to upresnila Zuzana Viciaňová z odboru komunikácie rezortu dopravy.

Cieľom bolo otestovať, ako sa budú vodiči správať pri vyššej dovolenej rýchlosti a či bude premávka bezpečná. My sme zisťovali, ako testovanie dopadlo. Pre Rádio Vlna Marcel Valocka, špecialista masmediálnej komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti.

„Vyhodnotenie danej akcie sa bude realizovať v priebehu mesiaca november v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky ako zadávateľom tejto úlohy, ako aj s Prezídiom policajného zboru. Po vyhodnotení a prijatí konkrétnych záverov z pracovného rokovania bude Národná diaľničná spoločnosť postupovať v zmysle dohodnutého,“.

A kedy teda bude toto vyhodnotenie hotové?

Rezort dopravy ku komplexnému hodnoteniu pristúpi až po úplnom ukončení testovacej prevádzky. To je v budúcom roku. A tiež po dôkladnom zvážení a vyhodnotení všetkých bezpečnostných a ekonomických aspektov.

Takže testovanie 140-tky ešte bude pokračovať?

Áno. Podľa rezortu dopravy sa testovanie pred zimným obdobím dočasne prerušilo. Ale bude pokračovať po skončení zimnej údržby.  

Je možné, že by sa najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici D1 v budúcnosti zmenila?

Podľa Zuzany Viciaňovej z Národnej diaľničnej spoločnosti to závisí od správania sa vodičov v premávke. V budúcnosti prichádza do úvahy testovanie aj na úseku D1 Trnava - Trenčín. Tam je ale vysoká intenzita dopravy. Preto ho aktuálne dopravná polícia neodporučila.

 

ZDROJ: Rádio Vlna