Lieky môžu spôsobiť závislosť. Upozorňujú na to odborníci


Na to, že niektoré lieky môžu spôsobiť závislosť upozorňuje aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Zdroj: shutterstock.com

A to v osvetovom projekte lekárov, lekárnikov a zdravotných poisťovní - Lieky s rozumom.

Lévyová pre Rádio Vlna povedala:

„Najčastejšie závislosti vznikajú buď na psychotropné látky alebo aj na iné látky a závisí to hlavne od toho, na ktoré bunky tie psychotropné látky pôsobia,“.

Čo sú tie iné látky?

Môžu to byť napríklad aj kvapky do nosa. Pri nich sa môže tiež vytvoriť závislosť. Sliznica nosa sa na krátku dobu uvoľní,, ale po čase vznikajú opuchy, prejavy sú viditeľnejšie,, a dýcha sa nám ešte ťažšie.

Ale funguje to aj inak:

„Potom je to napr. fyzická závislosť. Pri podaní tohto lieku máme pocit, že sme stimulovaní, cítime sa lepšie a ak ten liek už nedostaneme, tak upadáme do stavu diskomfortu, nie sme euforickí, takže opäť siahneme po tom lieku,“.

Čo teda robiť, aby sme sa závislosti od liekov vyhli?

Pri užívaní liekov je vždy potrebné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Tí nám vedia poradiť, ako dlho môžeme ten-ktorý liek užívať.

Mária Levyová hovorí, čo robiť v prípade, keď sa už človek stane závislý od nejakého lieku.

„Keď sa nám to stane, že si na tú svoju dávku zvykneme, tak je vždy potrebné navštíviť odborníka a poradiť sa, najčastejšie je to psychiater. Ako sa tejto závislosti zbaviť, začína to detoxikáciou, teda postupným alebo náhlym vysadením lieku, ktorý viedol k závislosti,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR