V utorok sme si pripomenuli Svetový deň náhlej cievnej mozgovej príhody


Pri tejto príležitosti treba povedať, že sa to dotýka čoraz mladších ľudí.

Zdroj: shutterstock.com

Dôležitú úlohu pri náhlej cievnej mozgovej príhode hrá čas. A to nielen pri zavolaní rýchlej zdravotnej služby, ale aj pri následnej rehabilitácii. Zabúdať by sme nemali ani na prevenciu.

Zdôvodňuje to riaditeľka medzinárodného rehabilitačného centra v Piešťanoch, doktorka Adelaida Fabiánová:

„Prevencia vo svojej podstate je včasné detegovanie alebo rozpoznanie rizikových faktorov pre vznik cievnej mozgovej príhody. V rámci prevencie je v podstate mimoriadne dôležitá pravidelná kontrola krvného tlaku, cholesterolu, hustoty krvi,“.

A ako je to s cievnou mozgovou príhodou a mladými ľuďmi?

Fabiánová hovorí o vysokom výskyte cievnych mozgových príhod u mladých žien, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky.

„Ľudia by sa mali starať o svoje zdravie, nikto to za nich neurobí a minimálne tým, že budú navštevovať pravidelne svojho obvodného lekára v rámci pravidelných preventívnych vyšetrení. Je samozrejmé, že by sme mali dodržiavať zdravý životný štýl, obmedziť prísun alkoholu, fajčenia, hlavne sa hýbať, ale v každom prípade eliminovať stres,“.

Veľmi dôležité sú varovné signály, o ktorých nám dá telo vedieť. 

„Trebárs pokles kútika na tvári, problémy s rozprávaním, urputné bolesti hlavy, tŕpnutie v končatinách alebo aj v prstoch, prípadne aj zlé videnie,“.

Čo je veľmi dôležité, je rýchle rozpoznanie týchto varovných príznakov a samozrejme zavolanie zdravotnej pomoci.

„Pretože pri akútnej fáze je, nechcem povedať, že je to pravidlo, ale mimoriadne dobrá prognóza je, keď sa podá medikamentózna liečba do 4,5 hodiny po vzniknutí tejto príhody a odstránenie mechanickej prekážky chirurgického charakteru do 8 hodín,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna