Slovensko je krajinou, ktorá bude časom najviac poznačená automatizáciou a robotizáciou práce


To, že našu krajinu poznačí automatizácia a robotizácia uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Zdroj: shutterstock.com

„Ten tradičný priemysel, automobilový priemysel, na ktorom stojí naše hospodárstvo podlieha silnej robotizácie a automatizácie a môže sa to dotknúť vo výrobe až 40% pracovných miest,“.

Spoločným menovateľom budú požiadavky na vyššiu kvalifikáciu, najmä v IT zručnostiach.

„Rozdelil by som to na dve oblasti. Jedna je oblasť sektoru informačných technológií, kde nám chýba približne 13 000 ľudí, ale to ide o zamestnancov, ktorí sú špecialistami resp. tí, ktorí sú kvalifikovaní na činnosti v oblasti informačných technológií. A tá druhá veľká oblasť sú všetci ostatní zamestnanci, ktorí nie sú zamestnaní v IT sektore resp. tí, ktorí nie sú špecialisti, sme to my všetci,“.

Tu už asi na rad prichádza aj školstvo, nie?

Áno. Aj podľa slov Oľgy Nachtmannovej, štátnej tajomníčky rezortu školstva stoja pred školstvom veľké výzvy. Ako povedala, ak sa na základných školách nezaujmú deti tým, aby študovali prírodovedné predmety, ak sa nezmenia podmienky štúdia týchto predmetov, tak v tejto ceste nebudú úspešní. Tiež podotkla, že môžeme vidieť, že väčšina mladých si na štúdium vyberá humanitné predmety.

Na Slovensku ale chýbajú pracovné sily práve v oblasti technických vied.

 

ZDROJ: Rádio Vlna / TASR