Pred 204 rokmi sa narodil Ľudovít Štúr


Deň narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny, politika, spisovateľa, učiteľa, novinára, a národného buditeľa Ľudovíta Štúra pripadá na 28. októbra.

Zdroj: www.instagram.com/najvacsi.slovak

Narodil sa v roku 1815. Pamätný deň Ľudovíta Štúra si ale Slovenská republika pripomína 29. októbra. Časť zdrojov dodáva, že 29. októbra bol Ľudovít Štúr pokrstený v kostole v Uhrovci. O desaťročia neskôr sa v rovnakom dome v Uhrovci, narodil aj Alexander Dubček. Štúr vyrastal v evanjelickej učiteľskej rodine. Pre svoju budúcu životnú dráhu nadobudol vzdelanie v Bratislave, a nemeckom univerzitnom meste Halle.

Už počas štúdií sa podieľal na priekopníckej práci Spoločnosti česko-slovenskej. Zaslúžil sa o zrod Slovenských národných novín, a najmä spojil Slovákov ako zakladateľ spisovnej slovenčiny. Významná bola aj jeho aktivita ako poslanca Uhorského snemu za mesto Zvolen. Po revolúcii v rokoch 1848 - 1849 žil až do smrti v ústraní v Modre, kde 12. januára 1856 zomrel.

Beáta Mihalkovičová, ktorá pracuje viac ako tridsať rokov v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre, pre Rádio Vlna povedala:

„Štúr postavil projekt moderného slovenského národa. Našiel si tím ľudí, ktorí sa spontánne pridali. Pridali ruku k dielu, pridali svoje vlastné myšlienky, rozpracovali to a na konci sa to vlastne podarilo a sme tu,“.

V poslednom čase sa objavili aj rôzne názory, ktoré chceli prekrútiť Štúrov historický odkaz. Beáta Mihalkovičová hovorí, že ľudia by mali viac poznať históriu, aby vedeli správne argumentovať:

„Štúrov odkaz je širší a každá doba si z neho vybrala, čo chcela. Niektoré boli aj veľmi zmanipulované a boli obdobia, keď Štúra ťahali na jednu stranu, potom ho zase ťahali na druhú stranu. Najlepšie je, keby ľudia čítali samotného Štúra, lebo tam to pochopia,“.

V múzeu sa snažia priblížiť Štúrov život aj cez ďalšie súvislosti. Teda v akej dobe žil, ako v danom čase fungovala spoločnosť - vrátane štýlu obliekania či spôsobu vtedajšieho cestovania:

„Plus samozrejme všetky tie politické európske súvislosti, ktoré boli počas revolúcie alebo predtým, alebo na začiatku, keď sa Ľudovít Štúr narodil. Vlastne doznievali napoleonské vojny a toto všetko ovplyvňovalo svet, Ľudovíta Štúra aj našich predkov,“.

 

ZDROJ: TASR/Rádio Vlna