V dvadsiatych rokoch 20. storočia zažívali Spojené štáty svoje „zlaté časy“


Až prišiel štvrtok 24. októbra 1929, ktorý výrazne poznačil svetové hospodárstvo.

Zdroj: shutterstock.com

Práve dnes uplynulo 90 rokov odvtedy, keď sa skončil americký hospodársky zázrak a začala sa svetová hospodárska kríza.

Ekonómovia dodnes nie sú jednotní, čo je príčinou tejto krízy. Môže to byť vznik pochybných akciových spoločností, prehnané ceny akcií, dobrodružná úverová politika bánk, nesprávne hodnotenie rastu americkej ekonomiky, či neopodstatnená viera ľudí v to, že prosperita potrvá naďalej.

Ešte desať dní pred tým, ako v centre svetového finančníctva na burze v New Yorku prepukla panika, ubezpečovali bankári investorov, že sa nemajú čoho obávať. Tvrdili, že americké burzy sú totiž vo výbornom stave.

Ako sa tento "čierny štvrtok" prejavil vo finančnej oblasti?

Celková finančná strata prevýšila počas tohto dňa .. 11 miliárd dolárov. Investori podľahli panike a aj nasledujúce dni dostali prívlastok „čierne“. Na „čierny piatok“ spáchalo samovraždu jedenásť známych finančníkov. O päť dní po vypuknutí krízy trhy stratili za jeden deň rekordných 14 miliárd dolárov. V nasledujúcich desiatich rokoch zbankrotovalo celkovo okolo deväť tisíc peňažných ústavov.

Keďže Spojené štáty ovládli od roku 1918 medzinárodné finančné kanály a americká ekonomika získala po prvej svetovej vojne dominantné postavenie vo svete, kolaps newyorskej burzy sa prejavil domino efektom a zasiahol aj európske trhy.

Ako sa táto hospodárska kríza dotkla Slovenska?

Na Slovensko doľahla kríza najmä na potravinársky,, sklársky,, a hutnícky priemysel. Celkovo bolo v roku 1933 na Slovensku odhadom do 300.000 ľudí bez práce.

ZDROJ: TASR/Rádio Vlna