Ako sú na tom Slováci s finančnou gramotnosťou ?


Národná banka pridala k prieskumu o finančnej situácii a spotrebe domácností, štyri základné otázky.

Zdroj: shutterstock.com

 Tie testujú finančnú gramotnosť. Aká je celková úroveň  finančnej gramotnosti na Slovensku? Pre Rádio Vlna to povedal riaditeľ odboru výskumu z Národnej banky Slovenska Martin Šuster:

„Finančná gramotnosť slovenských domácností má veľmi nízku úroveň. Zo štyroch základných otázok, ktoré testujú finančnú gramotnosť vedelo odpovedať na všetky štyri otázky iba necelých 10% domácností. Pritom o finančnej gramotnosti u nás vieme pomerne málo,“.

Pre porovnanie, ešte predtým v roku 2014 to bolo stále nízkych 10 celých 6 stotín %, ktorí vedeli odpovedať na všetky 4 otázky. Ako to vyzerá v krajinách s vysokou finančnou gramotnosťou? Pokračuje Martin Šuster:

„Len pre porovnanie, v krajinách s vysokou finančnou gramotnosťou ako napr. Nemecko, Holandsko je úspešnosť cez 50%,“.

Všetci dospelí ľudia robia vo svojom živote zásadné finančné rozhodnutia. Čo môže byť dôsledkom finančnej negramotnosti?

„Pokiaľ domácnosti dostatočne dobre nerozumejú týmto parametrom, tak robia zlé rozhodnutia a môžu si sporiť na dôchodok príliš málo. Podobne s hypotékami si môžu domácnosti zobrať príliš veľkú hypotéku, ktorú majú problém splatiť alebo si možno zoberú príliš malú hypotéku a potom im je ľúto, že si nekúpili lepší dom alebo byt,“. 

Zásadné a dlhotrvajúce finančné rozhodnutia sa týkajú nás všetkých. A preto by sme mali byť na nepripravení, a mali by sme mať na nedostatočné finančné vedomosti. Čo teda treba robiť, aby sa zlepšila finančná gramotnosť? 

„Jednoznačným riešením nízkej finančnej gramotnosti je zvýšiť vzdelávanie v tejto oblasti. Malo by sa to týkať úplne celej populácie, čiže to správne miesto, kde by malo byť gro vzdelávania je na strednej škole tak, aby všetci, ktorí absolvujú strednú školu mali základný štandard finančnej gramotnosti,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR