Deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi


Európske krajiny si minulý týždeň symbolicky pripomenuli deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

Zdroj: shutterstock.com

Do kampane boja proti obchodovaniu s ľuďmi sa zapojilo aj Slovensko, keďže tento problém sa nevyhýba ani našej krajine. Predaj ľudí patrí v 21. storočí medzi najvýnosnejšie nelegálne kriminálne aktivity. Dôkazom smutnej bilancie sú aj desiatky Slovákov ročne, ktorí sa stanú obeťami obchodníkov s ľuďmi.

Prípadom obchodovania s ľuďmi sa venuje Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii. Hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov pre Rádio Vlna povedal:

„Za rok 2019 bolo k 1. októbru v Slovenskej republike identifikovaných spolu 34 obetí. Z toho 11 dospelých mužov a 23 žien, medzi ktorými bolo až 8 detských obetí. Prvýkrát v histórii zbierania štatistických údajov o obetiach obchodovania s ľuďmi sa Slovenská republika stala najčastejšou krajinou vykorisťovania obetí, pričom v predošlom období to bola prevažne Veľká Británia, ale aj ďalšie krajiny západnej Európy,“.

Lazarov upozorňuje aj na výber agentúry:

„Aby ste mali istotu, že agentúra, ktorá vás zaujala svojou pracovnou ponukou, je seriózna, preverte si ju. Žiadajte kontakt na zamestnávateľa a preverte si jeho existenciu a spoluprácu s dotknutou agentúrou. Po výbere agentúry a pracovnej pozície je na rade komunikácia so sprostredkovateľom práce. Ten je povinný poskytnúť vám všetky informácie o práci, ktorú budete vykonávať, no taktiež o povinnostiach, ktoré budete mať ako zamestnanec v danej krajine,“.

Výšku mzdy či pracovné podmienky musia byť jasne stanovené v písomnej dohode, ktorá sa uzatvára so sprostredkovateľom:

„Všetky potrebné informácie ako sa nestať obeťou obchodovania s ľuďmi resp. ako postupovať v prípadoch, keď sa ňou stanete, môžu občania nájsť na stránke ministerstva vnútra. So žiadosťou o pomoc sa samozrejme môžu obrátiť na ktoréhokoľvek príslušníka policajného zboru,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR