Vedúci predstavitelia členských štátov Únie schválili dohodu o brexite


V Británii pracuje aj veľmi veľa Slovákov máme informácie práve pre nich.

Zdroj: shutterstock.com

Občania pracujúci v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska by si mali doklady o ich práci a sociálnom zabezpečení z tejto krajiny odložiť. Na čo konkrétne by nemali zabúdať povedal pre Rádio Vlna hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder:

„Všetky doklady o ich práci, sociálnom zabezpečení a o tom, že sú zúčastnení na sociálnom systéme Veľkej Británie môžu byť pre nich v blízkej budúcnosti už veľmi dôležité a osobitne nadobúdajú význam najmä v súvislosti s blížiacim sa vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie,“.

Aké doklady by si mali uchovávať?

„Ide najmä o doklady o práci, o tom, že boli zamestnaní a boli dôchodkovo poistení v tejto krajine a mali by si uchovávať napr. pracovné zmluvy, výplatné pásky a číslo sociálneho zabezpečenia, to je osobitne dôležité,“.

Samozrejme, inštitúcie jednotlivých krajín Európskej únie majú povinnosť vzájomne spolupracovať v oblasti sociálneho zabezpečenia a vymieňať si informácie. Peter Višváder ale dodáva:

„Po brexite, podľa toho akú bude mať podobu, sa táto povinnosť na Spojené kráľovstvo nemusí vzťahovať. Ide napr. o potvrdenie o existencii poistenia. Keď sa vracia na Slovensko a žiada tu napr. o dávku v nezamestnanosti alebo čo sa týka započítania do dôchodkového poistenia, tak mu to v takom prípade môže veľmi pomôcť a skrátiť konanie o dávke v Sociálnej poisťovni,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna / TASR