Potápači zažili niečo nezvyčajné


Neopakovateľnú atmosféru mohli zažiť potápači, ktorí sa ponorili pod hladinu tatranských plies.

Zdroj: shutterstock.com

Prispeli tak k dobrej veci - k čistote prostredia v najstaršom slovenskom národnom parku, a to v rámci akcie, v rámci ktorej čistili tatranské plesá.

Potápači sa ponorili do štyroch tatranských plies,, aby z nich vytiahli neporiadok. Ten sa pod hladinu dostal predovšetkým počas tohto-ročnej letnej turistickej sezóny.

V rámci 26. ročníka akcie .. Čisté vody, vylovili spod hladiny viac ako 100 kilogramov odpadu. Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa,, sa tento rok zanorilo dokopy 75 potápačov.

Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u,, hovorila pre Rádio Vlna o výsledkoch akcie:

„Najväčší záujem bol už tradične o Štrbské pleso, odkiaľ 45 potápačov vylovilo 68,5 kilogramu odpadu, vo vreciach končili najmä plastové poháriky, sklenené fľaše, našli sa však tiež zvyšky plota, ktorým sa ohradzujú bežecké trate, železné tyče, peňaženka s mincami či plastová figúrka potápača,“.

Ako to bolo s ostatnými plesami?

Z ostatných troch plies vylovili potápači dokopy 48 kilogramov odpadu. Najmenej, iba 1,5 kilogramu vyniesli z Nového Štrbského plesa. Z Velického plesa vytiahli 21 kg odpadu,“.

Po druhýkrát v histórii podujatia vyčistili aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici.

Odtiaľ štrnásti potápači vytiahli 212 kilogramov neporiadku. Okrem stavebného odpadu, železných tyčí, lán, pneumatík, hasiaceho prístroja či zvyškov strešnej krytiny našli aj mŕtvu korytnačku s prerazeným pancierom. Avšak doslova bombou bol nevybuchnutý mínometný granát, ktorý musel prísť zneškodniť pyrotechnik,“.

 

ZDROJ: Rádio Vlna