Dnes, 11. októbra, si pripomíname Svetový deň obezity


Svetový deň obezity bol vyhlásený v roku 2015 Svetovou obezitologickou federáciou.

Zdroj: shutterstock.com

Ide o predovšetkým o podporu praktických riešení na pomoc ľudom dosiahnuť a udržať si zdravú váhu, a tak sa snažiť zvrátiť globálnu epidémiu obezity. Univerzitná diabetologička Katarína Černá v tejto súvislosti pripomína, že obezita nie je len estetický problém, ale aj zdravie a život ohrozujúci faktor. Prináša zdravotné problémy, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak či cholesterol.

Čo hovoria čísla? Koľko ľudí trpí obezitou?

Podľa Černej  možno hovoriť o pandémii. Až sedem z desiatich slovenských mužov a šesť z desiatich slovenských žien vo veku 18 až 64 rokov má nadhmotnosť alebo obezitu.

Existujú na obezitu okrem schudnutia nejaké účinné riešenia?

Prezidentka Aliancie výživových poradcov SR Iveta Nemcová vysvetľuje, že schudnutie je jediným účinným riešením. Zároveň dodáva, že výdaj energie má byť väčší ako jej príjem, každé jedlo by malo byť ľahko stráviteľné, zostavené zo živočíšnych i rastlinných zdrojov, ktoré obsahuje potrebné množstvo a kvalitu bielkovín, tukov, sacharidov a mikroživín.

A obmedziť príjem cukrov!

Správne, nahradiť ich komplexnými sacharidmi a vlákninou. A dnes, pri príležitosti Svetového dňa obezity sa zapojiť do rôznych aktivít, ktoré pripravili odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. V rámci nich sa uskutoční napríklad vyšetrovanie klientov zapojených do projektu Fit senior, či vyšetrovanie cholesterolu, tukov a cukrov.

Akciou celoslovenského významu bude zajtrajší Beh za zdravie, počas ktorého budú odborné pracovníčky vyšetrovať cholesterol výšku, váhu, BMI, analýzu zloženia tela, a zároveň poskytnú poradenstvo.

 

ZDROJ: TASR/Rádio Vlna