Do Tatier už oficiálne prišla zima


Horskí záchranári upozorňujú turistov, aby sa na to pripravili.

Zdroj: shutterstock.com

Vo Vysokých Tatrách napadlo počas víkendu niekoľko centimetrov snehu a okrem toho teploty výrazne klesli pod nulu. Pokračuje riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga:

„Nad zhruba 1500 metrov je súvislá vrstva snehu, ktorá je rozložená nerovnomerne, vplyvom vetra, prevláda chladné počasie, denné teploty nepresahujú plusové hodnoty,“.

Zradné počasie niektorých turistov počas uplynulého víkendu prekvapilo. V Tatrách potrebovali pomoc dvaja cudzinci z Izraela, ktorí počas túry stratili orientáciu. Dôvodom bola práve znížená viditeľnosť a husté sneženie. Horskí záchranári preto tvrdia, že návštevníci hôr by mali túru realizovať podľa aktuálnych predpovedí počasia. A v neposlednom rade prispôsobiť výstroj zimným podmienkam:

„Treba použiť zimný výstroj, výzbroj, určite teplé oblečenie, aj náhradné, termosku s čajom a svoju túru prispôsobiť tak, aby sa človek vedel vrátiť,“.

Na záver ešte doplním, že v prípade nečakaného zhoršenia situácie, odborníci odporúčajú vynechať prechod cez vysokohorské sedlá. Práve cez ne je cesta najnáročnejšia.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/TASR