Tento týždeň je na Slovensku najobľúbenejší dopravný prostriedok tzv. „Pešibus”


Slovensko sa aj tento rok zapojilo do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa začal už v pondelok. Tešia sa z neho peší, cyklisti, cestujúci v MHD.

Zdroj: shutterstock.com

Cieľom projektu je presvedčiť ľudí, aby si vybrali aktívnejší spôsob dopravy - napr. chôdzu alebo cyklistiku. Pre Rádio Vlna to potvrdila aj manažérka kampane Alica Kučerová:

„Motto tohtoročnej kampane je „Prejdeme sa spolu“, podmotto „Bezpečne na bicykli a pešo“. A teda cieľom tohto týždňa je motivovať verejnosť, aby vymenili na svoj presun komfort svojich osobných áut a k svojmu cieľu došli pešo, na bicykli či na kolobežke.“  

 

Do kampane sa tradične zapájajú všetky krajské mestá, ale rok čo rok pribúdajú aj tie menšie a dokonca aj obce.

Tento rok sa do ETM zapojilo 58 miest a obcí. Do nedele 22. septembra sa stále môžu registrovať aj ďalšie samosprávy. Kampaň sa končí práve v nedeľu Dňom bez áut.

Tento rok pribudli aj nejaké netypické novinky. Napríklad Trnava zorganizovala Pešibus. Súčasný týždeň spestrili naozaj zaujímavými aktivitami aj iné mestá. Viac o nich už Alica Kučerová:

„Pešibus sa napr. objaví aj v Banskej Bystrici, v Poprade zas Pešivláčik, raňajky pre peších či cyklistov sú pripravené vo viacerých mestách. Veľmi zaujímavú akciu pripravilo napr. mesto Dolný Kubín, ktoré vypravilo 19. septembra Veselý autobus, kde žiaci základných umeleckých škôl spríjemnili jazdu mestskej autobusovej doprave svojou hrou na hudobných nástrojoch.“

 

Niektoré mestá zase pripravili rôzne tematické súťaže, cyklojazdy, vzdelávacie a iné aktivity. Medzi nimi napr. aj uzatvorenie cesty pre autá a jej využitie pre peších. Alica Kučerová na záver dodáva:

„Je to veľmi náročné pripraviť takéto podujatie, ale taktiež majú veľmi pozitívny ohlas, keď ľudia zistia, že je veľmi príjemné chodiť po komunikáciách bez strachu, že nie je potrebné uhýbať sa autám.“

 

ETM priniesol so sebou aj zľavy na MHD alebo prímestské autobusy. V niektorých mestách je dokonca jazda verejnou dopravou celý týždeň zadarmo. Viac môžete zistiť na webovej stránke svojho mesta.

Zdroj: Rádio Vlna