Na Slovensku začal Týždeň dobrovoľníctva. O čo ide?


Od pondelka jednotlivci aj skupiny kamarátov, kolegov či spolužiakov môžu venovať svoj čas tým, ktorí to potrebujú. Ľudia nezištne pomáhajú organizáciám vo všetkých krajoch Slovenska. Väčšinou ide o jednoduché aktivity.

Zdroj: shutterstock.com

O aké aktivity ide?

Napríklad úprava prostredia, zariadenia, buď exteriéru, alebo interiéru. Ale aj maľovanie, kosenie či hrabanie. 

Neraz ide aj o prácu s klientmi organizácií, teda rôzne tvorivé dielne, aktivity, vychádzky a stretnutia so zákazníkmi. Nás zaujímalo aj to, aké netradičné formy dobrovoľníckej práce sa v posledných rokoch osvedčili. 

Pre Rádio Vlna Gabriela Podmaková, koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva:

„Ani by som nepovedala, že úplne netradičné formy dobrovoľníckej práce. Skôr mám pocit, že tie aktivity sú stále v podstate rovnaké a vychádzajú z potrieb organizácií. Čo je však nové a netradičné, sú ľudia, ktorí sa zapájajú. Ide napr. o mamičky na materskej, rodičov s deťmi, ľudí so znevýhodnením. To sú nové kategórie, ktoré vnímame.“

 

Keď sa rozhodnú zapojiť do dobrovoľníckej činnosti, aké dôvody najčastejšie uvádzajú?

„Hlavne chcú pomáhať. Majú pocit, že im bolo dostatočne dané a chcú to ďalej posunúť.“

 

Dobrovoľnícke centrá v tomto týždni plánujú rôzne aktivity, vďaka ktorým si ľudia môžu vyskúšať, aké je to vykonávať dobrovoľnícku činnosť.

Ktorá oblasť by potrebovala viac dobrovoľníkov, no zatiaľ je viac na akomsi okraji dobrovoľníckeho záujmu? Hovorí Gabriela Podmaková: 

„Podľa mňa úplne každá, ale čo tak najviac vnímame, tak seniori. Skôr to trávenie času so seniormi. Tam je stále málo dobrovoľníkov, úplný nedostatok. Ale celkovo, kdekoľvek sa ľudia zapoja, tak to bude super.“

 

Zdroj: Rádio Vlna/TASR