Od zajtra sa toho veľa zmení v bankových službách


Od 14. septembra začne platiť európska smernica o platobných službách.

Zdroj: shutterstock.com

Zmeny majú priniesť používateľom viac možností, ako využívať základné platobné služby. Okrem toho majú zvýšiť bezpečnosť a ochranu spotrebiteľa pri platbe cez internet.

Čo to znamená v praxi vysvetlila pre Rádio Vlna Sylvia Ďatelinková zo Slovenskej bankovej asociácie: 

„Používatelia platobných služieb tak budú môcť získavať nielen informácie o svojom bankovom účte aj prostredníctvom nebankových aplikácií, licencovaných tretích strán, ale aj uskutočňovať prevody v mobile cez aplikáciu takejto tretej strany, ktorá bude zároveň zobrazovať platby zo všetkých účtov klienta.“

 

Nedávno sa objavili informácie, že by to mohlo spôsobiť komplikácie pri bezkontaktných platbách v obchodoch. 

Budeme od zajtra už vždy zadávať PIN kód pri sumách nižších ako 20 eur alebo to ostane bez PIN-u? 

„Po 14. septembri bude musieť spotrebiteľ zadávať PIN kód pri bezkontaktnom platení platobnou kartou prostredníctvom platobného terminálu, ak zaplatí päťkrát po sebe sumu nižšiu ako 20€ alebo, ak celkový objem transakcií do 20 € bez ohľadu na počet presiahne sumu 150 €.“

 

Ak sa stane, že bezkontaktná platba bude zamietnutá, spotrebiteľ ju môže zopakovať. Zaplatí vložením karty do terminálu a zadá PIN kód. 

Zároveň sa zavádza aj dvojfaktorová autentifikácia. Overenie klienta bude kombináciou dvoch prvkov ako napr. heslo alebo PIN kód či odtlačok prsta. 

 

Zdroj: Rádio Vlna