Priťahuje veľký smartfón blesky na horách počas búrky?


Horskí záchranári preto opäť upozorňujú na to, aby ste pred túrou sledovali počasie.

Zdroj: shutterstock.com

Na to sledovanie počasia by sme si naozaj mali dávať špeciálny pozor. Okrem toho by bolo ideálne, ak by sme sa na vysokohorskú túru vybrali už v skorých ranných hodinách.  

Poveternostné podmienky v Tatrách sa podľa odborníkov rýchlo menia. Čo treba robiť v prípade búrky a bleskov, vysvetľuje pre rádio Vlna Jozef Janiga z Horskej záchrannej služby: 

„Keď už človek vidí, že dochádza k nejakému vývinu oblačnosti, ktorá smeruje k búrke, tak určite treba v prvom rade veľmi rýchlo opustiť vrcholové časti hrebeňa. Nezdržiavať sa v žľaboch, ktoré sú plné vody, ale treba zísť niekde nižšie, aby sme sa vyhli nebezpečným zónam, ako sú práve vrcholy, sedlá, teda tie hrebeňové časti. No a potom sa treba snažiť pred búrkou dostať do bezpečia, najlepšie do nejakej chaty alebo útulne.“

 

Niektorí experti tvrdia, že v prípade búrky si treba vypnúť mobil. Iní zase hovoria, že to robiť nemusíme a máme si ho nechať zapnutý na privolanie pomoci. Čo odporúčajú horskí záchranári?

„Samozrejme, o tejto téme sa veľa diskutuje, ale z našej praxe nemáme vedomosť o tom, že by mobilný telefón priťahoval nejakým spôsobom blesky. Treba si uvedomiť, že veľkosť telefónu a veľkosť rôznych železných rúd, ktoré sa nachádzajú v horách je neporovnateľný, čiže keď blesk má udrieť do nejakého miesta, tak udrie bez rozdielu na to, či ten telefón tam je alebo nie je.“ 

 

Búrky vyčíňajú práve v letnom období a po veľkých horúčavách. Väčšinou ale neprichádzajú ráno. Preto je ideálne vyraziť z domu čo najskôr. Pokračuje opäť Jozef Janiga:

„My stále odporúčame, aby ľudia chodili veľmi skoro na túry tak, ako sa chodilo v minulosti, stále to odporúčame aj dnes. Ideálne je ísť na túru niekedy medzi 05:00 – 06:00 ráno tak, aby sme predpoludním dosiahli vytúžený cieľ a začali zostupovať a okolo 14:00 už boli niekde v bezpečí, či už v nejakej osade, jednoducho mimo oblastí s rizikami, ktoré vysokohorské prostredie prináša.“ 

 

Napriek udalostiam poľské média prinášajú tieto správy:

Turisti aj napriek zákazu a výstrahám opäť vystupujú v poľských Tatrách na štít, kde sa minulý týždeň po udretí blesku zranila viac ako stovka ľudí. 

Preto záchranári pripomínajú, aby sme všetci dodržiavali opatrenia horskej služby.

 

Zdroj: Rádio Vlna