Dnes si pripomíname 75 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania


Pri tejto príležitosti sa dnes konali celoštátne oslavy v Banskej Bystrici.

Zdroj: shutterstock.com

Program sa začal preletom lietadiel Ozbrojených síl a pokračoval pietnym aktom kladenia vencov. Ešte dopoludnia v centre BB vystúpili s prejavom najvyšší predstavitelia štátu vrátane organizátorov.  

Oslavy vyvrcholili o 15:00 slávnostnou vojenskou prehliadkou. Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že nejde o žiadnu demonštráciu vojenskej sily.

Rezort obrany chcel aj takýmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za našu slobodu, mier a demokraciu. Chceli takto vzdať úctu bojovníkom v SNP. 

Naposledy sa vojenská prehliadka u nás konala pred viac ako 10 rokmi.

Oslavy boli pod dohľadom stoviek policajtov. Ako ukazujú aj viaceré prieskumy, viacerí mladí ani nevedia, čo je to SNP. Pripomeňme si udalosti a význam 29. augusta 1944:

SNP bolo ozbrojené povstanie slovenských povstaleckých jednotiek počas druhej svetovej vojny, ktoré bolo namierené proti okupácii nemeckej armády na slovenskom území. Vojaci z odboja ako aj bežní obyvatelia sa postavili Nemcom na odpor. Do tohto boja sa zapojilo zhruba 80-tisíc ľudí.

Generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SNP Stanislav Mičev pre TASR o význame SNP povedal:  

„Ja vidím najväčší odkaz povstania v tom, že Slováci dokázali jednoznačne povedať nie totalitárnemu režimu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom a vrátili sa k Československej republike, prihlásili sa k nej, pretože tá bola demokratická a slobodná. Toto je ten základný odkaz.“

 

Dodnes žije viac ako tisíc účastníkov povstania.

 

Zdroj: Rádio Vlna/TASR