Túra so štvornohým miláčikom? Dávajte pozor


Ak sa vyberiete na túru so svojím štvornohým miláčikom, mali by ste dávať naňho poriadny pozor. Najmä v najstaršom národnom parku. Vyzývajú na to ochranári a lesníci. 

Zdroj: shutterstock.com

Ochranári v tejto súvislosti tvrdia, že prechádzka so psom v národnom parku nie je prechádzka ružovou záhradou. Pre Rádio Vlna povedal viac riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko:

„Treba si uvedomiť, že v alpínskom stupni, a teda v komplikovanom teréne, kde má človek vo vibramoch problém prejsť, zásadným spôsobom vplýva táto žula aj na labky domácich miláčikov.“

 

Riaditeľ zároveň upozorňuje, že na prechádzky so psom sú vhodnejšie iné miesta, a dokonca špeciálne na to určené. V TANAP-e to skrátka pre psy nie je ideálne: 

„Najčastejšie sa stretávame s problémami, že tieto psíky prenasledujú chránené druhy živočíchov ako je kamzík, svišť, niekedy sa napádajú medzi sebou, dokonca ohrozujú iných turistov a samozrejme v poslednej dobe sa veľmi často stretávame aj s tým, že návštevníci TANAP-u nejakým spôsobom zabúdajú na zbieranie psích výkalov.“

 

Odpoveď na otázku, či môže dostať majiteľ domáceho miláčika pokutu napr. za to, že bude mať voľne pusteného psa alebo by išiel na miesta, kde by nemal, znie:

“Áno, pokuta je v tomto prípade možná, pretože správny návštevník, ak ide do najstaršieho národného parku za turistikou, domáce zvieratá by mal nechať doma.”

Viac o udeľovaní pokút povedal opäť Pavol Majko:

„Pri voľne pustených psoch, pokiaľ je v kontakte alebo sa stretne so strážcom, môže dostať návštevník národného parku až do výšky 66 €.“ 

Zdroj: Rádio Vlna/TASR