Polícia zvýšila hliadky na cestách. Aký je dôvod?


Leto je v plnom prúde a určite viacerí z vás počas neho cestujú častejšie ako inokedy. Polícia aj toto leto zvýšila na cestách svoje hliadky. Chce tak predísť možným dopravným nehodám.

Zdroj: shutterstock.com

Policajti sa vo všeobecnosti najviac zameriavajú na nedodržiavanie povolenej rýchlosti. Dôvod je jednoduchý. Práve prekročená rýchlosť je najčastejšou príčinou dopravných nehôd. 

Ďalšie už prezradila pre Rádio Vlna hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Bratislava Denisa Baloghová: 

 „Ale aj alkohol a omamné látky za volantom, či nedanie prednosti v jazde sa podpisujú pod vznik nehôd. Nezaostáva ani porušovanie povinností vodiča.“ 

 

Počet dopravných nehôd ovplyvňuje počas letnej sezóny aj zvýšená premávka. Rovnako turisti, ktorých pohyb na cestách pochopiteľne narastá. O štatistikách vlaňajšieho leta už hovorí opäť Denisa Baloghová:

„Počas vlaňajšieho leta bolo počas júla a augusta 2 531 dopravných nehôd na slovenských cestách. Zomrelo pri nich 49 osôb a pod vplyvom alkoholu bolo 301 vodičov.“

 

Pod vážne dopravného nehody sa približne u pätiny vodičov podpísali ospalosť a únava. Podľa polície si totiž len málo vodičov uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. 

 „Odporúčame vodičom, aby nepreceňovali svoje sily a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na odpočinok a čo je veľmi dôležité, aby dodržiavali pitný režim.“

 

Policajti tiež pripomínajú, že viac hliadok bude na našich cestách počas celého leta. 

Zameriavať sa budú najmä na frekventované úseky, ale aj na miesta kultúrno - spoločenských podujatí, festivalov a okolie kúpalísk. 

Nevynechajú ani priechody pre chodcov, detské ihriská či zastávky hromadnej dopravy. 

Vodičom, ktorí cestujú do zahraničia polícia odporúča zistiť si aspoň základné informácie a povinnosti vodičov, ktoré platia v danej krajine, aby predišli nepríjemnostiam a vysokým pokutám.

 

Zdroj: Rádio Vlna