Čaká nás tropický týždeň. Lekári odporúčajú tieto rady ako sa vyhnúť kolapsu


Horúčavy so sebou prinášajú okrem tých príjemných letných činností aj zdravotné riziká.

Zdroj: shutterstock.com

Príliš dlhý pobyt na slnku v horúčavách, ktoré už zasiahli Slovensko a v najbližších dňoch zasiahnu ešte viac, môžu spôsobiť zdravotný problém.

Jedným z najčastejších je podľa lekárov vznik kolapsu. Ľuďom preto odporúčajú nepodceňovať pitný režim. Dospelý človek by mal vypiť počas horúcich dní aspoň 3 litre vody. Do toho sa ale nerátajú rôzne malinovky, pivo, alkohol či káva. Lekári ešte odporúčajú, aby sme vodu pili aj vtedy, keď nepociťujeme smäd.

V prípade dehydratácie môžeme byť unavení, môže nás bolieť hlava a následne obliať studený pot, ale hrozia aj závraty, nevoľnosť až zvracanie.

Ako ďalej uvádza Úrad verejného zdravotníctva, toto všetko sa nám však môže stať aj vtedy, ak pitný režim dodržiavame, ale zdržiavame sa príliš dlho na slnku.

Teplo podľa neho viac ohrozuje ženy, ktoré aj na základe tvrdení záchranárov kolabujú častejšie ako muži, a rovnako to platí aj pre deti či starších ľudí.

Ak sa niečo také stane, človek podľa lekárov na chvíľu stratí vedomie, zbledne, obleje ho pot, ale po pár sekundách by sa mal začať preberať.

Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody a ovlažiť ho.

V každom prípade ho treba nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť, a samozrejme, mali by sme ihneď zavolať na tiesňovú linku 155. Operátor je pripravený poskytnúť ďalšie rady a poslať pomoc.

Dávajte na seba pozor, pretože Slovenský hydrometeorologický ústav varuje, že tento týždeň nás čaká niekoľko tropických dní za sebou.Zdroj: TASR/Rádio Vlna