Ikona populárnej hudby oslávila 70-ku! STINGovi sa však zadarilo aj v hereckom svete


Uznávaný a rešpektovaný britský hudobník STING začínal ako spevák, skladateľ a hráč na basgitaru v rockovej skupine The Police

Zdroj: hinstagram.com/theofficialsting

Svoje najväčšie úspechy však dosiahol na sólovej dráhe, na ktorú sa vydal v polovici 80. rokov. Má na konte množstvo hitov - napríklad Englishman in New York, Fragile či Brand New Day. Na hudobnej scéne pôsobí už viac ako 40 rokov. Svojou tvorbou sa zaradil medzi jednu z najvýznamnejších osobností populárnej hudby. V sobotu (2. októbra) oslávil Sting 70 rokov.

Sting, vlastným menom Gordon Matthew Thomas Sumner, sa narodil 2. októbra 1951 v anglickom meste Wallsend. Keďže sa rozhodol stať učiteľom a navštevoval Pedagogickú fakultu na Warwick University v Coventry, neskôr študoval na Northumbria University. Už počas štúdia sa venoval športu a hre na kontrabas. Vystupoval so skupinami Phoenix Jazzmen a Last Exit. Od jedného zo svojich spoluhráčov dostal legendárnu prezývku Sting. Stalo sa tak vďaka čierno-žltému pruhovanému svetru, ktorý nosieval na pódiu a nápadne v ňom pripomínal osu. Slovo "sting" sa do slovenčiny prekladá ako "žihadlo". 


V roku 1977 sa Sting presťahoval do Londýna. Práve tu sa zrodila skupina The Police, v ktorej hral na basgitaru a stal sa sólovým spevákom. Spolu s ním ju zakladal bubeník Stewart Copeland, rodák z egyptskej Alexandrie a americký občan. Tretím do partie bol Korzičan, gitarista Henri Padovani. V máji vyšiel skupine prvý singel Fall Out.

Po odchode Padovaniho nastúpil na jeho miesto talentovaný a všestranný gitarista Andy Summers a začala sa zlatá éra The Police, skupiny, ktorá svojou zmesou novej vlny, punku a reggae okamžite zaujala poslucháčov. Záujem vyvolal v apríli 1978 jej nový singel Roxanne.Na výročnom odovzdávaní cien Brit Awards vo februári 1982 vyhlásili The Police za najlepšiu britskú skupinu. O deň neskôr získala ďalšie dve ceny Grammy. Bodovala aj s hitom Every Breath You Take. Piaty album Synchronicity vyšiel kapele 11. júna v roku 1983 a priniesol jej tri Ceny Grammy.Vo februári v roku 1986 získali cenu Brit Awards Za vynikajúci prínos do britskej hudby. Sting dal v tom čase prednosť sólovej muzikantskej aj hereckej dráhe a skupina The Police sa rozpadla. Ešte v júni 1985 vydal Sting prvý sólový album Dream Of The Blue Turtles. Rozhodol sa naplniť aj svoje herecké ambície. Vo filme Nevesta (The Bride, 1985) si zahral hlavnú úlohu - dr. Frankesteina.

V októbri 1987 mu vyšiel album s názvom ...Nothing Like The Sun. Z neho pochádza aj známy hit Englishman In New York či pieseň Fragile. 11. júna 1988 vystúpil vo Wembley na koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Zapojil sa do svetového turné organizácie Amnesty International, do akcie Za záchranu brazílskych tropických pralesov, spolu s Paulom McCartneym tiež do kampane za zlepšenie životného prostredia.

V tomto období dosiahol ďalší herecký úspech, keď sa predstavil na Broadwayi ako Mackie Messer v legendárnej Žobráckej opere. Počas sólovej dráhy vydal Sting 14 štúdiových albumov.

Sting má na konte neuveriteľných 25 American Music Awards a 16 cien Grammy. Na november 2021 ohlásil vydanie nového albumu The Bridge. Ako herec sa predstavil v troch desiatkach filmov a televíznych seriálov. Je držiteľom čestných doktorátov na Northumbia University a na prestížnej hudobnej akadémii Berklee College of Music. Oženil sa dvakrát, s druhou manželkou Trudie Stylerovou majú 4 deti.

Na Slovensku vystupoval sedemkrát, prvý raz 12. marca 2000, zatiaľ naposledy u nás koncertoval 30. júna 2019 v rámci turné My Songs Tour na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Zdroj: teraz.sk/magazin; YouTube.com