Užitočnejší ako niektorí ľudia! Šikovný potkan odchádza do dôchodku


Zdroj: www.teraz.sk

Potkan z Kambodže, ktorého v minulosti ocenili za záchranu ľudských životov, pretože bol schopný vyhľadať nášľapné míny lepšie ako vycvičené psy, odchádza po vyše 6-tich rokoch služby "do dôchodku".

Podľa britského denníka The Guardian o tom informovala mimovládna organizácia APOPO, ktorá potkana s menom Magawa vycvičila na vyhľadávanie nášľapných mín v jeho rodnej krajine - africkej Tanzánii. 

Počas svojej kariéry odmínovača v Kambodži pomohol Magawa vyčistiť približne 225-tisíc m2 územia, čo zodpovedá rozlohe 42 futbalových ihrísk. Podarilo sa mu detegovať 71 nášľapných mín a 38 kusov nevybuchnutej munície.

Michael Heiman, ktorý v Kambodži vedie projekt APOPO, pre The Guardian uviedol, že Magawa začínal byť po rokoch služby unavený. Preto "je preňho najlepšie ísť do dôchodku. Magawa si teraz bude môcť vychutnať svoje obľúbené jedlá, banány a arašidy," upresnil Heiman.

Za svoju prácu pri odhaľovaní nevybuchnutých mín v Kambodži získal Magawa vlani v septembri od charitatívnej organizácie Britské združenie pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) zlatú medailu. Je považovaná za zvierací ekvivalent prestížneho vyznamenania Jurajov kríž, ktorý je najvyšším britským civilným ocenením za statočnosť a hrdinstvo. Magawa bol prvým takto oceneným potkanom.

APOPO cvičí tieto hlodavce tak, aby boli schopné vypátrať trhavinu trinitrotoluén (TNT). Na mieste, kde vypátrali výbušninu, ich cvičitelia učia vyhrabať znak, aby výbušninu následne mohli zneškodniť pyrotechnici. Magawa dokázal skontrolovať plochu s veľkosťou tenisového kurtu za 30 minút. Človeku s detektorom kovov by to trvalo až 4 dni.

Podľa APOPO do Kambodže nedávno prepravili tím 20-tich nových špeciálne vycvičených potkanov. Tamojšie úrady už vydali povolenie na ich zapojenie do detekcie mín.

Michael Heiman však v tejto súvislosti uviedol, že "chvíľu potrvá, kým sa títo nováčikovia vyrovnajú veľmi výnimočnému Magawovi""Je zrejmé, že počas operácií bude Magawa chýbať," uviedol.

Zdroj: TASR