Smutný deň: Navždy nás opustila legendárna POPOLUŠKA ♥


V pondelok oslávila svoje posledné narodeniny.

Zdroj: www.blesk.cz

Vo veku 68 rokov dnes (9.6) zomrela česká herečka Libuše Šafránková, predstaviteľka Popolušky z legendárnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku. Na svojej webovej stránke o tom informovala televízia CNN Prima News, pre ktorú to potvrdil herečkin syn - Josef Abrhám ml..

Naprieč generáciami obľúbená herečka už v minulosti bojovala s rakovinou. Zdravotné problémy mi vlani prinútili odstúpiť z natáčania pripravovanej filmovej rozprávky Mamánek.

Libuše Šafránková sa narodila 7. júna 1953 v Brne. Od detstva chodila na dramatické krúžky a študovala na brnianskom konzervatóriu. Pred kamerou sa po prvý raz objavila ako 17-ročná, vtedy vo filmovej adaptácii románu Boženy Němcovej Babička.

Neskôr sa predstavila v rozprávkach Princ a Večernica (1978), Soľ nad zlato (1982), vo filmoch Vrchní, prchni! (1981), Obecná škola (1991), Báječná léta pod psa (1997), Všetci moji blízki (1999) či v komédii Vesničko má středisková (1985).

Za svoju úlohu v snímke Kolja (1996) od režiséra Jana Svěráka získala Šafránková filmovú cenu - Českého leva.

V rámci osláv 97. výročia vzniku niekdajšieho Česko-Slovenska jej 28. októbra 2015 na Pražskom hrade udelili medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Srdcia miliónov divákov doma aj v zahraničí si získala najmä ako Popoluška v rozprávke režiséra Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v Zlíne za rozprávku storočia.

Zbohom, Popoluška. 

Zdroj: TASR