Pred 25 rokmi sa na Slovensku urobila prvá transplantácia kostnej drene u dieťaťa


Prvá transplantácia kostnej drene u dieťaťa na Slovensku sa uskutočnila pred 25 rokmi. Lekári ju urobili 20. novembra 1995. Informovala o tom hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Dana Kamenická.

Zdroj: shutterstock.com

Prvou pacientkou bolo osemročné dievča s akútnou leukémiou a išlo o súrodeneckú transplantáciu. Pri zrode transplantačného tímu stála lekárka Júlia Horáková, ktoré je v súčasnosti primárkou Transplantačnej jednotky kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH.

Ide o lekárku, ktorá sa prednedávnom rozhodla vrátiť štátne vyznamenanie za prínos detskej medicíne, ktoré jej udelil ešte bývalý prezident Kiska. Štátne vyznamenanie vrátila do rúk prezidentky Čaputovej ako prejav nesúhlasu s krokmi vlády v súvislosti s celoplošným testovaním.

NÚDCH si pripomína záchranu stoviek detí vďaka transplantáciám

"Od tohto, pre nás zvlášť výnimočného dňa, dostalo šancu na záchranu života 452 detí, u ktorých zlyhali všetky možnosti liečby a transplantácia kostnej drene bola pre ne poslednou nádejou na záchranu života," povedal riaditeľ NÚDCH Peter Magát.

Ročne sa na klinike uskutoční 20 až 30 transplantácií kostnej drene u detí. "Transplantácia je u detí úspešná približne v 70 až 80 percentách. Transplantačná jednotka KDHaO je medzinárodne akceptovaným centrom," uviedla prednostka KDHaO Alexandra Kolenová.

Prvú nepríbuznú transplantáciu lekári vykonali v roku 2001. Takéto transplantácie majú podľa Horákovej prevahu a tvoria zhruba dve tretiny. Počet transplantácií tiež postupne narastá.

"Nárast transplantácií sledujeme aj vďaka dostupnosti nepríbuzných darcov a zlepšeniu diagnostiky ochorení, ktoré sú v detskom veku indikované na transplantácie," priblížila. Dodáva, že transplantačné centrum momentálne disponuje šiestimi sterilnými boxmi.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR