Zubní technici hlásia vážne existenčné problémy


Situácia na Slovensku sa každým dňom zhoršuje aj v zubnej protetike.

Zubní technici hlásia v týchto dňoch vážne existenčné problémy. Viacerí z nich museli dokonca svoje prevádzky pre pokles protetických prác zatvoriť. Slovenská komora zubných technikov (SKZT) preto vyzýva zdravotné poisťovne, aby počas koronakrízy zvýšili platby za zubné náhrady.

Situáciu pre Rádio Vlna opísala prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Hana Dohálová:

"V súčasnosti sa cena fixnej zubnej náhrady vo forme zubnej korunky v zubnej ambulancii pohybuje cenovo približne od 200 do 350€ a cena celkovej snímateľnej náhrady sa začína od 440€. Pritom zdravotné poisťovne prispievajú na celkovú snímateľnú náhradu 119,50€ a za zubné korunky ešte menej."

Prezidentka SKZT uviedla, že poisťovne nedostatočne prispievajú na zubné náhrady:

"Úhrada zubných náhrad zdravotnými poisťovňami je absolútne nepostačujúca, v čom sa zhodujeme aj so zubnými lekármi či pacientmi. To, že drvivá väčšina zubných ambulancií a zubnotechnických laboratórií pracuje ešte s doplatkami, je odrazom toho, že ceny neboli valorizované viac než 20 rokov."

Haná Dohálová k riešeniu situácie povedala:

"Riešením nevyhovujúcej situácie by bolo, keby Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zreálnilo ceny za zubné náhrady tak, aby platby so zdravotných poisťovní pokryli nielen ceny zubnej náhrady v zubnej technike, ale aj ceny lekárskeho výkonu v zubnej ambulancii."

Komora sa podľa nej snaží koordinovať situáciu tak, aby aspoň v každom okrese na Slovensku bola otvorená minimálne jedna prevádzka zubného technika. Dodala, že zubní technici čelia rizikám, pretože pracujú s odtlačkami zubov a so zubnými náhradami, ktoré boli v ústnej dutine pacienta. Môžu byť teda nosičmi vírusu.

Tí, ktorí sa rozhodli vykonávať pohotovostné služby pre zubné ambulancie, si preto zakúpili špeciálne dezinfekčné prostriedky a ochranné štíty.

K téme kontaktujeme aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Ďalšie informácie prinesieme v spravodajstve Rádia Vlna.

Zdroj: Rádio Vlna