Živnostníci upozorňujú, čo im spôsobuje aktuálna situácia


Živnostníci už dlhší čas upozorňujú, že im aktuálna situácia na Slovensku, komplikuje pracovný život.

Zdroj: shutterstock.com

Mnohí z nich sú totiž na pokraji svojich finančných možností. Niektorí už museli svoje prevádzky zatvoriť, prípadne aj rušiť svoje živnosti.

Slovenská živnostenská komora po tom, čo sa v októbri museli zatvoriť prevádzky, uviedla, že nesúhlasí s opatreniami vlády bez preukázania skutočnej štátnej pomoci pre živnostníkov a malých podnikateľov.

Komora vyjadrila obavy z opatrení, ktoré vláda prijala v súvislosti s covid pandémiou. A to aj preto, že opatrenia sú pre mnohých podnikateľov v oblasti gastronómie, hotelierstva, wellness či fitness centier likvidačné. Ako upozornili živnostníci, od polovice októbra vo viacerých prípadoch museli svoje prevádzky zatvoriť natrvalo.

Čo by podľa živnostníkov pomohlo v tejto situácii?

Živnostenská komora už skôr navrhovala rýchlu pomoc - napríklad v podobe odkladu zaplatenia daňovej povinnosti za minulý rok, odpustenie odvodov počas platnosti opatrení, či navýšenie príspevku na udržanie pracovného miesta. Upozornila aj na to, že živnostníkom, rodinným firmám a malým podnikateľom vznikajú niekoľko tisícové náklady spojené s nájmom, odvodmi, energiami, hygienickými opatreniami aj počas obmedzenia, ale aj zatvorenia prevádzky.

Tento týždeň sa hovorí aj ďalších návrhoch, ako obnoviť prevádzku v rôznych sektoroch. Premiér Igor Matovič po utorkovom stretnutí so zástupcami naj-postihnutejších odvetví uviedol, že reštaurácie, fitnescentrá, plavárne, školy a cirkvi by sa mohli podieľať na plošnom testovaní.
Ako protihodnotu by za to mohli, za určitých dodatočných podmienok otvoriť svoje prevádzky. Či pôjde Slovensko týmto smerom sa má rozhodnúť tento týždeň.

Zároveň vláda tento týždeň rozhodla o tom, že núdzový stav sa túto nedeľu neskončí, a potrvá ďalších 45 dní.

Predseda Slovenskej živnostenskej komory Oldřich Holiš pre Rádio Vlna uviedol, ako vnímajú aktuálnu situáciu pre živnostníkov:

"Už dnes máme odozvy od živnostníkov, hlavne z gastronómie, že ak sa toto všetko potvrdí, čo sa pripravuje, tak veľa živnostníkov z gastronómie pravdepodobne zatvorí, poprepúšťa zamestnancov a pravdepodobne skrachujú. Toto nie je veľmi dobrý stav, ktorý nás čaká do konca roka."

Premiér v piatok cez deň pripustil, že komunitné testovanie nebude.
Aktuálne informácie prinesieme v spravodajstve Rádia Vlna.

Zdroj: Rádio Vlna