Objavil sa prvý sneh. Polícia pripomína, kedy sú potrebné zimné pneumatiky


V utorok ráno sa na cestách Žilinského kraja objavil sneh. V takýchto situáciách je jazda na letných pneumatikách nebezpečná.

Kedy vymeniť pneumatiky na vozidle za zimné?

Polícia upozorňuje, že je dobré sa pripraviť na príchod prvého snehu v predstihu. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre Rádio Vlna povedala:

"Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu, a preto je vhodné byť na ľad či sneh pripravený skôr ako nás prekvapí. Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami."

Z cestného zákona je už dlhšie vypustený konkrétny dátum, odkedy musia byť autá prezuté. Motoristom však polícia počas zimného obdobia odporúča používať zimné pneumatiky. S nimi je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letnými.
Policajná hovorkyňa zároveň dodala:

"Autobusy a nákladiaky musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav a v čase od 15. novembra do 31. marca. Vodič vozidla je tiež pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa mohli počas jazdy uvoľniť."

Ak vodič takto ohrozuje seba a ostatných, policajti mu môžu uložiť pokutu do 50 eur a zakázať ďalšiu jazdu s autom, ktoré nespĺňa požadované podmienky.

Zdroj: Rádio Vlna