Ako zahnať jesennú únavu?


Jeseň patrí k najkrajším obdobiam v roku.

Zdroj: shutterstock.com

S jeseňou však niekedy prichádza jesenná únava alebo depresívne stavy.

Viac pre Rádio Vlna povedal psychológ Martin Miller:

"Je pravda, že poznáme sezónny výskyt niektorých afektívnych porúch ako je napríklad depresia. Je tiež pravda, že niektorí ľudia týmto trpia, či už na jar alebo na jeseň. Alebo si treba povedať, že je to veľmi špecifické a je to niečo, čo o sebe ten klient vie. A ak nevie, tak pozorovaním časom zistí, že takéto jeho ťažkosti prichádzajú práve v jesennom alebo jarnom období."

Ako sa depresia prejavuje?

Často označujú ľudia za depresiu aj niečo, čo ňou skutočne nie je. Depresia má svoje charakteristiky. Všetky príznaky, ktoré k nej patria, a jedným z nich je aj depresívna nálada, musia trvať dlhší čas:

"Ide o neovplyvniteľnosť z hľadiska prežívania nálady, zmeny jedla - človek je menej alebo viac, zmeny týkajúce sa spánku, problémy so sexuálnou apetenciou. Tieto zmeny však musia trvať minimálne dva týždne alebo dlhšie."

Proti jesenným depresívnym stavom a náladám sa podľa odborníka dá účinne bojovať. Niekedy stačia maličkosti a bežné veci.
Martin Miller uviedol:

"To, čo určite pomáha sú stretnutia s blízkymi ľuďmi. Je dobré, keď sa takýto človek neizoluje od svojho okolia. Rovnako je lepšie, keď to človek o sebe vie. Ak človeku niečo také hrozí alebo sa mu to opakuje, tak by mal byť aj v kontakte so svojim lekárom. A potom sú to bežné psychohygienické zásady."

Výrazne pomáha bežný spánkový rytmus, zdravý životný štýl, dostatok pohybu či psychohygiena.

Zdroj: Rádio Vlna