Budúcoročná olympiáda v Tokiu stále s mnohými otáznikmi


Medzinárodný olympijský výbor (MOV) bude v nasledujúcich dňoch rokovať s predstaviteľmi Tokia a japonskej vlády o koncepte budúcoročných olympijských hier.

Zdroj: shutterstock.com

Na online konferencii vo štvrtok a piatok budú diskutovať o rôznych scenároch vývoja situácie, turistoch a výnimkách z opatrení pre športovcov.

Jeden z hlavných bodov sú práve športovci, v súčasnosti platí pre návštevníkov Japonska povinná štrnásťdňová karanténa. Podľa portálu insidethegames.biz je však tamojšia vláda ochotná spraviť výnimku, aby im umožnila trénovať. "Musíme zvážiť osobitnú situáciu športovcov a ich aktivity," citovala agentúra AP šéfa organizačného výboru Tokia 2020 Tošira Mutoa. Podľa neho je veľká výzva zosúladiť záujmy viac ako 15.000 športovcov, ktorí budú mať vlastné požiadavky.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach verí, že budúcoročné olympijské hry v Tokiu sa uskutočnia aj bez účinnej vakcíny proti koronavírusu. Poukazuje na nedávne cyklistické preteky Tour de France, ktoré prebehli bez výraznejších komplikácií.

"Vidíme, že šport sa pomaly vracia. Konali sa veľké podujatia a všetky skončili úspešne," povedal Bach na úvod videokonferencie medzi organizačným výborom, MOV a japonskými predstaviteľmi.

Olympijské hry v Tokiu sa mali uskutočniť už tento rok, no pre pandémiu ich preložili na budúce leto.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR