Štartuje Týždeň dobrovoľníctva


Týždeň dobrovoľníctva je celoslovenská kampaň, ktorá sa uskutoční od 16. do 22. septembra. Tento rok na záujemcov čaká po celej krajine viac ako 160 dobrovoľníckych príležitostí.

Zdroj: shutterstock.com

Záujem Slovákov pomáhať a vyskúšať si prácu dobrovoľníka pravidelne rastie. Minulý ročník celonárodnej kampane bol zatiaľ najúspešnejší. Do vlaňajšieho Týždňa dobrovoľníctva sa na Slovensku zapojilo viac ako 6800 ľudí.

V jednotlivých krajoch po celom Slovensku sú aj tento rok pripravené rôzne aktivity. Do Týždňa dobrovoľníctva sa zapája aj hlavné mesto Bratislava. Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra pre Rádio Vlna povedala:

"Ambíciou Týždňa dobrovoľníctva bude aj tento rok dokázať, že dobré skutky sa na Slovensku stále dejú a nezištná pomoc existuje. Týždeň dobrovoľníctva je už tradične spojený s ochutnávkou dobrovoľníctva, pretože to nemusí byť vždy iba maľovanie, natieranie alebo upratovanie, s čím dobrovoľníci pomáhajú. Aj keď teda po rokoch môžeme povedať, že sú to tie najvyhľadávanejšie aktivity."

Čo všetko budú dobrovoľníci robiť? 

"Tento rok budeme stavať altánok pre ľudí bez domova, pôjdeme upraviť záhradu a detské ihrisko pre deti v centre rodiny v Dúbravke. Upravovať sa budú aj detské ihriská a zábradlia v Rači. Pôjdeme čistiť stanovištia stromov v Starom meste a vysadiť k nim trvalky, to je taká novinka tento rok."

Každý má možnosť vybrať si z ponuky aktivít, ktoré pripravili občianske združenia, školy, centrá voľného času, knižnice, múzeá, zariadenia pre seniorov, domovy sociálnych služieb, samosprávy a mnohé ďalšie.

Tento ročník je poznačený pandémiou koronavírusu. Opatrenia majú byť súčasťou každej dobrovoľníckej aktivity:

"Okrem toho, že budú vonku, k dispozícii budú mať aj dezinfekciu. Každý dobrovoľník, tak ako vždy, dostane pracovné rukavice. Pitný režim vyriešime tento rok formou fliaš, čiže voda sa nebude rozlievať z jedného zdroja, ale každý dobrovoľník bude mať vlastnú fľašu s pitnou vodou. Samozrejmosťou je aj dodržiavanie odstupov, na ktoré budeme upozorňovať dobrovoľníkov v rámci skupín."

Zdroj: Rádio Vlna