Štadióny ozvučí protestné búchanie hokejok


Štvrtkové zápasy Tipsport Kaufland Cupu sa budú niesť v znamení protestov proti prístupu štátu k slovenskému hokeju. Hráči sa na ľadovej ploche po úvodnom vhadzovaní nezapoja do hry, ale 30 sekúnd budú protestne búchať hokejkami o ľadovú plochu. Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK) zároveň vyzýva aj ďalších športovcov, aby počas svojich zápasov či súťaží podporili kritiku kompenzačných formátov pre športové subjekty.

Zdroj: shutterstock.com

Hokejisti chcú protestom upozorniť na veľký problém, ktorý vznikol dôsledkom protipandemických opatrení v hokeji aj celom slovenskom športe. "Profesionálne hokejové kluby v Slovenskej republike prichádzajú pre obmedzenia o výrazné sumy, ktoré by za normálnych okolností utŕžili zo vstupného. Hokej neprofituje z predaja televíznych práv, európskych pohárov či transferov hráčov. Kluby i hokejisti sa snažia dodržiavať všetky nariadené hygienické opatrenia a pravidlá zo strany štátnych inštitúcií, ale podpory či kompenzácií sa im nedostáva."

K súčasnej situácii vydala APHK a zástupcovia hokejistov vyhlásenie.

V ňom upozornili na to, že hokej a aj celý šport a profesionálne kluby sa napriek veľkým obmedzeniam, nedočkali kompenzácií.
Upozornili na to, že šport má v našej spoločnosti veľkú podporu a význam pre verejné zdravie celej populácie.

Vo vyhlásení zdôraznili, že mnohým športovým klubom hrozí zánik, čo by znamenalo zvýšenie nezamestnanosti, ale aj úpadok profesionálneho športu v krajine. Vo vyhlásení je tiež uvedené, že by to malo negatívny dosah aj na reprezentáciu Slovenskej republiky: "Práve so športovcami sa verejnosť najviac identifikuje a ich úspechy spájajú celý národ. Berieme s plnou vážnosťou nariadenia a opatrenia štátu, akceptujeme ich a od začiatku sa im prispôsobujeme. Zdravie je pre každého
z nás najdôležitejšie. Kluby robili a naďalej robia všetko preto, aby sa sezóna mohla riadne začať. Potrebujú však aj fanúšikov, ktorí by mohli byť pri rešpektovaní všetkých nariadení epidemiológov a hygienikov na tribúnach minimálne v rovnakých počtoch ako v Česku či od začiatku októbra vo Švajčiarsku. Bez podpory fanúšikov nemá hokej veľký zmysel", uvádzajú APHK a zástupcovia hokejistov vo svojom vyhlásení. Zástupcov štátu vyzvali, aby začali konať a podporili slovenský šport.

Zdroj: TASR