Onedlho sa skončí prechodné obdobie medzi EÚ a Britániou. Aké zmeny to prinesie?


Koncom roka sa skončí prechodné obdobie medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou.

Zdroj: shutterstock.com

Počas tohto obdobia v Spojenom kráľovstve naďalej platí legislatíva Európskej Únie, vnútorného trhu a colnej únie. Brusel a Londýn stále rokujú o nastavení budúcich obchodných vzťahov, aktuálne nie je známe, aký bude konečný výsledok rokovaní. Zmeny sa však nebudú týkať len podnikateľov.

Hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová pre Rádio Vlna uviedla:

"Na zmeny sa musia pripraviť nielen podnikatelia, ale aj bežní turisti či zákazníci, ktorí si zo Spojeného kráľovstva objednávajú tovar. Ak sa totiž Európska únia a Spojené kráľovstvo nedohodnú na ďalšom postupe, budú obe strany od januára 2021 navzájom uplatňovať opatrenia, aké napr. v súčasnosti uplatňuje Európska únia voči ostatným tretím krajinám."

Znamená to, že dovoz alebo vývoz tovaru bude podliehať colnému konaniu od januára budúceho roka.

Kontroly sa budú vzťahovať aj na osoby, ktoré budú cestovať do Spojeného kráľovstva z Európskej únie a späť v rámci turistického styku.

Ivana Skokanová uviedla, aké ďalšie obmedzenia náš čakajú:

"Obmedzenia budú platiť aj na množstvo výrobkov, najmä tabakových výrobkov a alkoholických nápojov, ktoré bude možné do Európskej únie doviezť bez toho, aby bolo nutné zaplatiť dovozné clo, DPH či spotrebnú daň."

Cestujúci zo Spojeného kráľovstva budú mať pri odchode z Európskej únie nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty. Ľudí sa však dotkne aj objednávanie tovaru z Veľkej Británie. Skokanová uviedla, ako to bude vyzerať v praxi:

"V prípade, že zákazník si objedná tovar, ktorý je do 22€, dostane sa k nemu štandardným spôsobom. V prípade, ak pôjde o tovar nad 22€, tak tento tovar už podlieha colnému konaniu, pretože je potrebné zaplatiť daň z pridanej hodnoty. V prípade, že pôjde tovar až nad 150€, tak takisto bude treba zaplatiť aj clo."

Finančná správa SR spustila aktualizovanú podstránku „Brexit“ na svojej internetovej stránke.

Sú tam uvedené všetky colné a daňové informácie o tom, ako sa zmení vzájomný režim medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou od nového roka.

Zdroj: Rádio Vlna