Ako hovoriť s deťmi o alkohole


Ako upozorňovať deti na nástrahy spojené s alkoholom?

Zdroj: shutterstock.com

Riaditeľka občianskeho združenia Prima Barbora Kuchárová pre Rádio Vlna uviedla, že podľa štúdií je prvokontakt dieťaťa s alkoholom vo veku medzi 6. až 8. rokom veku dieťaťa:

"Už v týchto vekových kategóriách deti dostanú aspoň šampanské alebo nejakú slivovicu, keď ich bolí bruško. A keď má prevencia predchádzať sekundárnym problémom spojeným s pitím, tak už tie zdravé rozhovory o konzumácii alkoholu a jeho rizikách by mali byť s deťmi preberané možno už v materskej škôlke, ale určite na prvom stupni základnej školy."

Téma alkoholu má byť v rozhovore s deťmi podávaná citlivo, dodala Kuchárová:

"Pretože to nie je neznáma látka, ale mnohí detskí klienti už majú s alkoholom buď skúsenosti, alebo niekto v rodine pije viac, resp. sú v rodine nejaké postoje k drogám, ale úplne najviac k alkoholu. Čiže to skôr býva rozhovor a pýtanie sa detí aké majú informácie a nie naopak."

Barbora Kuchárová doplnila, aké pravidlá by mali dodržiavať rodičia ohľadom zaobchádzania s alkoholom pred deťmi:

"Rozhodne áno, ako v mnohých iných rizikových alebo v chúlostivých veciach. Tak ako majú stanovené pravidlá napr. svojho intímneho styku, tak by mali mať stanovené pravidlá, ako pred deťmi a či vôbec konzumovať alkohol, ako prijímať dary, ktoré obsahujú alkohol. Ja si myslím, že deti nemusia zdieľať so svojimi rodičmi svet ich rekreačného pitia."

Zdroj: Rádio Vlna