V turistických centrách budú častejšie kontroly používania eKasy


Finančná správa (FS) SR začne od tohto víkendu viac kontrolovať používanie elektronických registračných pokladníc (eKasa) v letných turistických centrách.

Kontrolóri totiž doteraz zistili pri používaní eKasy porušenie zákona až v 60 % prípadov. Akcia "Turista" bude preto trvať celý august, informovala vo štvrtok FS.

Od začiatku tohto roka vykonala finančná správa 2615 kontrol dodržiavania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

"Až v takmer 60 % prípadov, a to je 1530 prípadov, zistili kontrolóri jeho porušenie. Aj to je dôvod, prečo FS kontroly na dodržiavanie evidencie tržieb v eKase ešte zintenzívni, a to najmä na miestach, kde sa v týchto letných dňoch pohybuje najviac ľudí," uviedla hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

V systéme eKasa zaevidovala FS od začiatku tohto roka viac ako 924 miliónov pokladničných dokladov v hodnote viac ako 14 miliárd eur. Za ostatné týždne po postupnom uvoľňovaní ekonomiky sa situácia v oblasti vývoja tržieb vrátila do stavu pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu. Za ostatný týždeň vydali prevádzky evidujúce tržby v eKase 37,5 milióna pokladničných dokladov v celkovej hodnote 587 miliónov eur.

Priemer tržby na jeden pokladničný doklad sa už niekoľko týždňov pohybuje na úrovni približne 15 eur. "Najnovšie čísla tak dokonca prekračujú výšku počtu dokladov a tržieb, ktoré eKasa zaznamenala v prvých týždňoch svojho fungovania v plnej prevádzke," spresnila Skokanová.

Zdroj: TASR