Dnes nepodceňte horúčavy. Pomôže aj správny pitný režim


Utorok bude na celom Slovensku poriadne horúci. Pre celý západ aj časť stredného Slovenska platia výstrahy pred vysokými teplotami Môže sa zísť niekoľko užitočných rád.

Zdroj: shutterstock.com

Vysoké teploty sú pre organizmus záťažou.

Počas horúčav preto netreba zabúdať na príjem tekutín, ktoré pomáhajú predchádzať kolapsom z tepla. Piť by sme však mali priebežne a nielen vtedy, ak pocítime smäd.

Upozornila na to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová s tým, že naviac ohrozenými skupinami sú deti, starší ľudia a chronickí pacienti.

Počas horúčav sú vhodné napríklad minerálky s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, tiež bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Mali by však obsahovať čo najmenej cukru, pretože ten zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje, aby nedostalo naše telo šok.

Záchranári odporúčajú, aby sme pri pobyte na slnku mysleli aj na vhodnú pokrývku hlavy a celkovo radia zbytočne sa v obedňajších hodinách nevystavovať slnečným lúčom.

V pondelok, keď teploty presiahli 30 stupňov, na Slovensku skolabovalo 56 ľudí. Informovalo o tom Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby na sociálnej sieti. Pripomína preto ľuďom, aby dbali na prevenciu a medzi 11.00 a 15.00 h sa zdržiavali v interiéri. Človeka, ktorý má ťažkosti v dôsledku prehriatia, treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch.

Výstrahy pred horúčavami podľa meteorológov platia dnes od 13-tej do 18-tej hodiny. Ortuť teplomera sa počas dnešného dňa vyšplhá na 27 až 32, na západe až na 36 stupňov Celzia.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR