NÁRODNÁ TRANSFÚZNA SLUŽBA VYZÝVA ĽUDÍ NA DAROVANIE KRVI


Národná transfúzna služba sa obracia na ľudí a vyzýva ich k darovaniu krvi.

Národná transfúzna služba zaznamenala na odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavuje poklesom zásob krvných prípravkov. Prečo je ich menej vysvetlila projektová manažérka Národnej transfúznej služby (NTS) Martina Frigová:

"Táto situácia nastáva každoročne v letných mesiacoch, pričom tento rok je naozaj špecifický práve v dôsledku pandémie spôsobenej vírusom COVID-19. Darcov krvi evidujeme menej v dôsledku dovoleniek, ľudia sa rozcestovali, sú pouvoľňované opatrenia a taktiež je ich menej aj z titulu následne cestovateľskej anamnézy a taktiež aj z ich zdravotnej anamnézy."

Ako dodala, v letných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd a ťažkých úrazov, ktoré si vyžadujú operačný zákrok. Potreba krvi je väčšia v dôsledku aktuálnych operačných plánov a transplantačných programov.

V priebehu posledných mesiacov bolo povinné objednať sa na odber krvi vopred.Dôvodom boli opatrenia spojené s koronavírusom.

Od dnešného dňa NTS umožňuje prísť na odberové miesta aj bez objednania sa vopred:

"Nakoľko sme zaznamenali aj zo strany darcov takúto požiadavku, že možno aj v týchto letných mesiacoch, kedy nevedia, či pôjdu niekde na dovolenku, či budú niekde cestovať, že by bolo možno vyhovujúce pre nich, aby to už nemuselo byť tak striktne dodržané a objednať sa na presný čas."

Samozrejme, NTS aj naďalej ponúka možnosť objednať sa vopred. Martina Frigová k aktuálnym opatreniam povedala:

"Aj napriek uvoľneniu tohto opatrenia týkajúceho sa objednania sa na presný čas na všetkých odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby je naďalej povinnosť dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia zavedené na zabránenie šíreniu koronavírusu, a to vypisovanie checklistu, meranie telesnej teploty, dezinfekcia rúk a samozrejme platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty."

Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, Frigová spresnila aj to, kto nemôže darovať krv:

"Vzhľadom na to, že sa uvoľnili opatrenia týkajúce sa cestovania do zahraničia, upozorňujeme všetkých, že darovať krv môže osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí alebo nebola v úzkom kontakte s osobou, ktorá v zahraničí bola."

Zdroj: Rádio Vlna/TASR