Cyklomost slobody je zatvorený, objavil sa na ňom kamión


Cyklomost slobody museli zatvoriť. Preverujú, či jeho statiku nepoškodil kamión.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) uzatvoril vo štvrtok Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý spája Slovensko s Rakúskom.

Musia ho podrobiť diagnostickej skúške, či neprišlo k jeho poškodeniu alebo porušeniu statiky po tom, ako sa po ňom v stredu ráno pokúšal prejsť z rakúskej strany kamión so slovenským evidenčným číslom. Zastavili ho až zábrany v mestskej časti, kamión teda musel cúvať celým cyklomostom naspäť.

Konanie vodiča považuje predseda BSK Juraj Droba za neakceptovateľné a verí, že bude vyvodená zodpovednosť.

"Jazdiť s kamiónom na cyklomoste je absurdné a trestuhodné. Vodič ohrozil seba, životy iných aj statiku mosta.
Mohol poškodiť dôležitý spojovací článok regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás, využívaný cyklistami, pešími turistami, ako aj záchrannými zložkami," zdôraznil.

Lucia Forman z oddelenia online komunikácie Bratislavského samosprávneho kraja pre Rádio Vlna povedala: 

"Správca cyklomosta, Regionálne cesty Bratislava (RCB), musí aktuálne vykonať jeho diagnostiku, aby zistil, či neprišlo k porušeniu statiky alebo prípadného poškodenia jeho častí nakoľko bol konštruovaný na nosnosť maximálne pre záchranné zložky, teda sanitky či hasičské autá." Až po dokončení diagnostiky a vyhodnotení, že cyklomost je bezpečný, sa naň budú môcť vrátiť peší a cyklisti.

Prípadom sa už zaoberá príslušný útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV, ktorý vec vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala aj mestská časť Devínska Nová Ves, ktorá udalosť zaznamenala prostredníctvom dohľadového centra.

"Na základe výsledkov vyšetrovania a určenia vinníka si bude kraj uplatňovať nárok na uhradenie nákladov v súvislosti s diagnostikou či prípadnými opravami cyklomosta," dodala Lucia Forman.

Cyklomost slobody bol otvorený od 5. júna, dovtedy bol zatvorený v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a po zatvorení štátnych hraníc.

Jedným z opatrení, ktoré následne prijal miestny krízový štáb mestskej časti, bolo napríklad aj posilnenie pohotovosti dobrovoľného hasičského zboru na ochranu hraníc, aj v okolí cyklomosta. Reagoval tak na incidenty, ktoré sa na hraniciach odohrali, a to prekračovanie štátnej hranice mimo vyhradených hraničných priechodov nerešpektujúc pokyny a zábrany o zákaze prechodu.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR