Cyklistické preteky Okolo Slovenska so šiestimi tímami World Tour


Na 64. ročníku medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska bude štartovať prvýkrát až šesť tímov najvyššej kategórie.

Zdroj: shutterstock.com

Podujatie odštartuje 16. septembra v Žiline a vyvrcholí 19. septembra v Skalici. Preteky budú mať spolu 4 etapy.

Na pretekoch Okolo Slovenska budú okrem Bory Hansgrohe a Quick Stepu aj poľský CCC, izraelský Start-Up Nation, francúzsky Cofidis a nemecký Sunweb.

Okrem nich príde 6 pr-kontinentálnych tímov, 7 kontinentálnych vrátane Dukly Banská Bystrica a zatiaľ 20. účastník je slovenská reprezentácia.

Peter Sagan sa na najväčšom domácom podujatí opäť nepredstaví, keďže má v pláne štartovať na Tour de France a zároveň Giro d'Italia.

Ako uviedol športový riaditeľ pretekov Ľudovit Lučanič, príde Petrov brat Juraj a Erik Baška.

QuickStep sľúbil, že príde s veľkým menom, zo Sunwebu by to mohol byť Michael Matthews, ktorý má manželku Slovenku a z Cofidisu by mal prísť Elia Viviani.

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky a generálny riaditeľ pretekov Peter Privara uviedol: "V našom termíne nie je okrem Tour a Okolo Slovenska nič iné, takže sa nám hlásilo veľa tímov. Pre pretekárov, ktorí sa nezúčastnia Tour, sú naše preteky ideálna príprava na majstrovstvá sveta. Štvordňové preteky nie sú také unavujúce ako napríklad desaťdňové."

Na pretekárov čaká celkovo 661 km, počas ktorých musia zdolať 21 vrchárskych a 10 rýchlostných prémií a prejdú cez 125 slovenských miest.

Štart je naplánovaný na 16. septembra v Žiline, kde sa najprv uskutočnia preteky s hromadným štartom a po nich individuálna časovka.
Druhý deň je na programe najdlhšia trať s cieľom v Banskej Bystrici, ktorá bude kráľovskou etapou. Nasleduje etapa do Žiaru nad Hronom a finále je naplánované na trase z Topoľčianok do Skalice.

Kvôli pandémii koronavírusu museli organizátori pristúpiť k viacerým úpravám. Peter Privara o nich povedal:
"Etapa ide päť hodín cez celé Slovensko, a keď bude na každom kopci 100, 200, 500 ľudí, to nevieme ani kontrolovať a ani tomu zabrániť. V cieli však máme opatrenia, plochy budú oplotené a budeme kontrolovať počet účastníkov. Uvidíme, aký počet bude povolený. Ak sa nezmení situácia, budeme kontaktovať hlavného hygienika, aby nám dal usmernenie a nemali sme problémy. Verím však, že vtedy už budeme fungovať v normálnom režime."

Svoje vlastné opatrenia v čase korony pripravila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI). "Od minulého týždňa platí manuál, ktorý nám poslala UCI. Medzi najdôležitejšie opatrenia patria napríklad, že každý tím musí bývať na samostatnom poschodí v hoteloch, všetci musia prísť s čerstvými testami, musí byť samostatná miestnosť na jedenie, nesmú byť švédske stoly a jedlo sa musí roznášať, musí byť v konvoji lekár špecialista. Je tam toho veľa, ale ja v tom nevidím zásadný problém. Nie je to pre nás až taká novinka a s niečím z toho sme už počítali. Do podujatia máme ešte skoro tri mesiace, takže opatrenia sa ešte môžu aj uvoľniť," uviedol Privara.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR