Belgicko v prípade druhej vlny pandémie nezavedie núdzový stav


Ak by došlo k druhej vlne šírenia nového koronavírusu, Belgicko sa nevráti k prísnym karanténnym opatreniam. Uviedol to belgický federálny minister vnútra Pieter De Crem.

V rozhovore pre flámsku televíznu stanicu VTM zdôraznil, že núdzový stav zavedený v krajine v polovici marca už opäť vyhlásený nebude. "Boli to výnimočné okolnosti, nikdy sme však nemali takú situáciu, aká bola v Taliansku alebo v Španielsku," pripomenul De Crem.

Belgicko, krajina s 11,5 miliónmi obyvateľov, v polovici marca zaviedlo prísny hraničný režim, uzavrelo školy, kultúrne, rekreačné a športové centrá, reštaurácie, kaviarne a väčšinu obchodov. Výnimku mali len predajne potravín a lekárne.

Začiatkom mája sa režim začal postupne uvoľňovať a otvorili sa aj obchody s nepotravinárskym tovarom.

"Ak by došlo k druhej vlne, tak si myslím, že sa ocitneme v inej situácii, hlavne čo sa týka testovania a sledovania nakazených osôb. Myslím si však, že môžeme vylúčiť to, že sa vrátime k tvrdým opatreniam," vyhlásil minister.

Belgickú federálnu vládu čaká 3. júna stretnutie s lídrami regionálnych vlád. Prítomní budú aj odborníci z odboru ekonomiky a lekárstva. Diskutovať budú o ďalších etapách uvoľňovania doterajších opatrení pre reštaurácie a voľnočasové aktivity.

Zdroj: Rádio Vlna/TASR